„Miestelis, kuris buvo mano“

RAŠYTOJA NELĖ MAZALAITĖ

„Miestelis, kuris buvo mano“ – tai rašytojos, kraštietės Nelės Mazalaitės knyga. Tai yra atsiminimų kūrinys apie jos gimtąjį Darbėnų miestelį. Čia aprašomi gyvenimo kasdienybės faktai, taip paskendę tarp tokių spalvingų drabužių, jog tie epizodai sudaro pavienius legendinius pasakojimus.

Rašytojos Nelės Mazalaitės gimtinė – Naujukų kaimas (netoli Darbėnų). Čia prabėgo jos vaikystė. Darbėnuose baigė pradžios mokyklą. Vėliau mokėsi Kretingos progimnazijoje. Aktyviai dalyvavo Lietuvių katalikų jaunimo sąjungos „Pavasaris“ veikloje. Būdama darbšti ir talentinga, privačiai pasiruošė ir išlaikė egzaminus Klaipėdos lietuvių gimnazijoje.

Tarpukary beveik 10 metų (1931–1940 m.) dirbo Vidaus reikalų ministerijoje Kaune.

Į literatūrą N. Mazalaitė įžengė visai jaunutė – būdama septyniolikos. Buvo Lietuvių rašytojų draugijos narė, dalyvavo moterų rašytojų rengiamuose literatūriniuose vakaruose. Kūrybą spausdino leidiniuose Rytas, Naujoji vaidilutė, Romuva, Aidai ir kituose.

Ramų ir prasmingą gyvenimą sujaukė politinės permainos Lietuvoje bei Antrasis pasaulinis karas. Siaubingoje karo audroje atsidūrė ir Nelė Mazalaitė. Gelbėdamasi nuo raudonojo teroro, 1944 m. drauge su vyru Juozu Kruminu pasitraukė į Vakarus. Vėliau apsigyveno Amerikoje, Bruklino priemiestyje.

Rašytoja N. Mazalaitė Kruminienė-Gabienė mirė 1993 m spalio 31 d. Niujorko priemiestyje – Brukline.

Anot literatūrologų, N. Mazalaitė ne tik iškiliausia praėjusio amžiaus 4-ojo dešimtmečio reprezentantė, savitas balsas išeivijoje – tai produktyviausia išeivijos kūrėja, jos kūrybinėje kraitėje – 11 knygų. Kiekvienoje jų įprasminami žmogaus kentėjimai ir šviesesnio gyvenimo troškulys. Rašytoja už knygą „Legendos apie ilgesį“ buvo apdovanota Bendro Amerikos lietuvių fondo premija[*]. N. Mazalaitės kūryba išversta į anglų, čekų, ispanų, italų ir latvių kalbas.

Kūryba plataus diapazono – eilėraščiai, novelės, apsakymai, legendos ir romanai, tokie kaip

„Pajūrio moterys“, „Miestas, kurio nėra“, „Karaliaus ugnys“, „Legendos apie ilgesį“, „Apversta valtis“, „Mėnuo vadinamas medaus“, „Saulės takas“, „Negestis“, „Pjūties metas“, „Gintariniai vartai“ bei „Miestelis, kuris buvo mano“.

[*]Jonauskaitė, L., Raudytė, L. Rašytoja Nelė Mazalaitė: biobibliografijos rodyklė, 2008

Parengė: Kretingos rajono  M. Valančiaus viešosios bibliotekos Darbėnų filialo  bibliotekininkė Jurgita

Atnaujinta: 2023-06-05