Senosios Įpilties piliakalnis ,,Marijos kalnelis“

Senosios Įpilties gyvenvietės šiaurės vakariniame pakraštyje, Įpilties ir Graistupio upelių santakoje priešais Pilies kalną, menantį kryžiuočių sudegintą istorinę Įpilties (Impilties) pilį, stūkso neišvaizdus ir mįslingas piliakalnis, vadinamas Marijos kalneliu. Piliakalnis būdingas Pajūrio žemumos regionui, krantinio tipo, įrengtas į dviejų upelių santaką įsiterpiančiame aukštumos kyšulyje. Jo šlaitai iki 6–8 metrų aukščio, apaugę alksniais. Pietrytinis šlaitas statesnis ir aukštesnis, leidžiasi į Įpilties upelį, o vakarinis – nuožulnesnis ir žemesnis, leidžiasi į Graistupio slėnį.

Pilies aikštelė trikampio plano, dirvonuojanti, 27 metrų ilgio šiaurės rytų-pietvakarių kryptimi, iki 26 metrų pločio šiaurės rytiniame pakraštyje. Palei jos šiaurės rytų kraštą supiltas tiesus, iki 30 metrų ilgio, 15 metrų pločio ir pusės metro aukščio pylimas, kuris seniau buvęs žymiai aukštesnis, žemės darbų metu nuartas ir paskleistas. Už pylimo, į šiaurės rytus nuo piliakalnio, buvusi papėdės gyvenvietė, kurios plotas siekia apie 2 hektarus.

Piliakalnis turi du vardus. Vie­ni gyventojai jį vadina tradici­niu šiam regionui Pilalės vardu, kiti – Marijos kalneliu, Marijos kalnu. Pasakojama, kad pastara­sis vardas atsiradęs praeitame ar prieš tai buvusiame šimtmetyje. Esą seniau ant kalno augusi vie­niša, didelė, sena epušė, po kuria šventadieniais, dvyliktą valandą dienos, praeiviai matydavę sto­vint nepažįstamą, tarsi permato­mą moterį baltais rūbais. Ji nie­ko blogo nedarydavo, į praeivius nekreipdavo dėmesio ir po kiek laiko pranykdavo. Epušei išdžiū­vus ir nuvirtus, baltoji moteris daugiau nebesirodė. Įpiltiškiai manė, kad taip jiems apsireiš­kusi Švč. Mergelė Marija, todėl kalną pavadino jos vardu.

Ant Marijos kalnelio stovėjusi pilaitė buvusi pagalbi­nė, naudota kaip pagrindinės pilies priešpilis. Turimi duomenys leidžia dary­ti prielaidą, kad ant Marijos kalno stovėjusi kuršių pilis sudegė 1263 metais, magistro Vemerio fon Braithauzeno vadovaujamiems Livoni­jos ordino riteriams apsupus ir su­naikinus prieš kryžiuočius sukilusią Impilties pilį.

Marijos kalną 1963 metų ge­gužės 9 dieną Juozas Mickevičius parodė Kretingos, Klaipėdos, Šilutės ir Tauragės rajonų arche­ologijos paminklus žvalgiusiai Lietuvos mokslų akademijos Istorijos instituto archeologi­nei ekspedicijai, vadovaujamai Adolfo Tautavičiaus. Apžiūrėję suartą kalvą, armenyje archeo­logai aptiko „smulkių apdegusio molio gabaliukų“, liudijančių, kad šioje vietoje priešistoriniais laikais stovėjo molio tinku šil­tinti gyvenamieji pastatai. Tokiu būdu Marijos kalno pi­liakalnis pateko į archeologinę literatūrą ir buvo įrašytas į res­publikinės reikšmės archeologi­jos paminklų sąrašą.

Piliakalnis pasiekiamas nuo kelio Kretinga–Darbėnai–Skuodas, kaimo šiaurės rytinėje da­lyje įsukus į Sodžiaus gatvę ir ja važiuojant vakarų–šiaurės va­karų kryptimi link pagrindinio piliakalnio ir Aukuro akmens. Marijos kalnelis yra už 1 kilo­metro, dešinėje kelio (gatvės) pusėje, pravažiavus per Įpilties upelį. Nuo kelio link piliakalnio veda takas bei per Graistupį nu­tiestas lieptas. Piliakalnį žymi jo papėdėje, už liepto stovintis in­formacinis stendas.

Nuotrauka

Senosios Įpilties Piliakalnis  „Marijos kalnelis