Paminklas vienuoliui saleziečiui Petrui Perkumui Darbėnuose

Petras Perkumas gimė1916 m. Lazdininkuose. 1932 m. išvyko į Italiją, kur pasirinko vienuolio saleziečio kelią, įstojo į amatų mokyklą, mokėsi siuvėjo amato, tuo pačiu metu studijavo kunigų seminarijoje. Mirė 1937 m. Turine. 1997 m. šalia bažnyčios atidengtas jam atminti skirtas paminklas, kurį sukūrė Antanas Ambrulevičius. Jis padarytas iš šviesaus akmens, ant paminklo užrašas: ,,Tyra širdis Dosni dvasia Plieninė valia!”

Iš mūsų gimnazijos mokinės Enrikos Cirtautatės 2017 metais surinktos medžiagos: „Petras Perkumas mokėsi Darbėnų pradžios mokykloje. Susižavėjo saleziečių gyvenimu ir išvyko į Italiją. Pradėjo mokytis teologijos, užsienio kalbų ir siuvėjo amato. Mokydamasis buvo „Švenčiausiojo sakramento“ saleziečių draugijos narys, draugijos patarėjas, sekcijos vedėjas. Ketvirtaisiais mokslo metais įstojo į „Nekaltai pradėtosios“ draugiją. Dėl pablogėjusios sveikatos mokslus nutraukė. Iki pat mirties Petras Perkumas nuoširdžiai meldėsi ir to mokė savo draugus. Vienuolio saleziečio Petro Perkumo paminklas yra Kretingos rajone, Darbėnuose, skverelyje prie bažnyčios. Garsus svetur, prilygintas net šventiesiems, į savo Tautos istoriją žemaitis iš Darbėnų parapijos, P. Perkumas buvo įrašytas tik atkūrus nepriklausomybę. Jaunuolio, išgyvenusio tik 20 metų ir mirusio toli nuo savo Tėvynės, Italijoje, tauri širdis, dosni dvasia ir plieninė valia – puikus pavyzdys jaunimui, kaip reikia mylėti gimtąjį kraštą, tarnauti jo gerovei. Petro Perkumo atminimui vienuoliai saleziečiai pastatė jo skulptūrą. Skulptūros autorius Antanas Ambrulevičius. Paminklą pašventino Telšių vyskupas. Skulptūra iš metalinio karkaso, ant kurio uždėtas cementas ir išrūšiuotas žvyras. Ji apipūsta balto granito dulkėmis (balta spalva simbolizuoja nekaltybę). Skulptūra žmogaus ūgio, bet užkėlus ant postamento, jos aukštis siekia apie 3,8 m. Skulptorius P. Perkumą pavaizdavo su maldaknyge ir neprasiskleidusiu lelijos žiedu. Neprasiskleidęs lelijos žiedas simbolizuoja neišsipildžiusias gyvenimo svajones, o maldaknygė – jaunuolio pamaldumą.“

Nuotrauka

Paminklas vienuoliui saleziečiui Petrui Perkumui Darbėnuose (Vilmos Benetytės nuotr.)