Lazdininkų Viešpaties Prisikėlimo koplyčia

Koplyčia stovi Lazdininkų kaime, Darbėnų seniūnijoje, Kretingos rajone, 4 km į pietvakarius nuo Darbėnų, 12 km į šiaurę nuo Kretingos, prie kelio Palanga – Lazdininkai. Priklauso Darbėnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapijai. Veikia nuo 2010 m. Pastatyta pagal architekto Edmundo Giedrimo projektą. Koplyčia mūrinė, apkalta apdailinėmis lentomis, vienabokštė, vienanavė, stačiakampio plano, jos bendras plotas – 160 m². Pagrindinį statinio vidaus akcentą – kryžių sukūrė ir pagamino kretingiškis skulptorius Gediminas Staškauskas. Koplyčią puošia iš Šventosios bažnyčios atkeliavusi Prisikėlusio Kristaus skulptūra ir paveikslo „Siksto Madona“ kopija. Rūsyje įrengta parapijos salė, šarvojimo patalpa. Šventorius aptvertas medinių statinių tvora.

Darbėnų gimnazijos mokinė Gytautė Norkutė 2010 m. lapkričio 21 d. užrašė Lazdininkų kaimo gyventojos Vandos Šimkuvienės atsiminimus:

„Prieš pastatant bažnyčią, jos vietoje stovėjo kultūros namai, Lazdininkų kolūkio raštinė. Šis pastatas sudegė per gaisrą, kuris, manoma, kilo dėl netvarkingos elektros. Sąjūdžio metu 1998–1999 m. tremtinių dienos proga susirinkę žmonės prie Lazdininkų kryžiaus giedojo giesmes ir nutarė tremtinių garbei vietoje sudegusių kultūros namų pastatyti koplyčią. Į pirmą statybų organizacijos grupę įėjo 5 žmonės: Jadvyga Garolienė, Bronislava Jockienė, Adomas Stoncelis (vėliau pasitraukė), Kazimieras Baužys, Albinas Šimkus. Albinas Šimkus visų nutarimu buvo išrinktas grupės vadovu. Statybos vyko tebesant kolūkiams. Iš vietinių žmonių ir kolūkio lėšų buvo pastatytas pats pastatas. Pablogėjus ekonominei žmonių padėčiai, sugriuvus kolūkiams, žmonės negalėjo aukoti bažnyčios statyboms, todėl jos buvo atidėtos dvidešimčiai metų. Nuomonės dėl bažnyčios statymo buvo įvairios, bet iš 600 gyventojų tik vieno žmogaus nuomonė buvo, kad reikia bažnyčią nugriauti, visi kiti 100 % pritarė tolesniam bažnyčios statymui. Susibūrus Lazdininkų bendruomenės centrui „Lazdininkai“, 2003 metais buvo aktyviai pradėta ieškoti lėšų koplyčios darbų užbaigimui. Žmonės rinko lėšas, aukojo pagal kiekvieno galimybes. Koplyčios užbaigimui buvo rasta daug rėmėjų iš Darbėnų seniūnijos, Palangos, Šventosios, Kretingos savivaldybių, Telšių apskrities. Rėmė ir pavieniai žmonės iš svetur, taip pat ūkininkai, verslininkai. Statybos ir įrengimų darbai buvo užbaigti 2010 m. rugpjūčio 22  dieną. Vyskupas Jonas Boruta pašventino bažnyčią kaip  „Kristaus prisikėlimo bažnyčią“. Šiuo metu bažnyčioje sekmadieniais lankosi gana daug žmonių, mažiausiai yra buvę 27, vidutiniškai susirenka apie 40. Gyventojų nuomone, bažnyčia yra labai reikalinga ir jie ja labai džiaugiasi. Šios bažnyčios paskirtis nėra šarvoti mirusiuosius, bet, reikalui esant, galima pašarvoti mirusįjį bažnyčios salėje.“

Darbėnų gimnazijos mokinė Indrė Galdikaitė 2011 metų vasario mėn. tyrinėjo Lazdininkų bažnyčios statybų organizacijos grupės dokumentus. Juose ir aukotojų sąrašai, ir paslaugų pirkimo aktai ir kiti grupės dokumentai. Juose rastas ranka rašytas lapelis apie aukotojų surinktas bažnyčios statybai lėšas.

1. Lazdininkų Viešpaties Prisikėlimo koplyčia (Aurelijos Laureckienės nuotr.)

2. Surinktos bažnyčios statybai lėšos (Indrės Galdikaitės nuotr., 2011)